Toplumun üçte ikisi GDO'dan haberdar

Toplumun GDO konusunda farkındalığı hakkında Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi- Betam Karadeniz, Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgeleri ile Batı’da İzmir’i içine alan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonuçları toplumun GDO konusuna bakış açısı hakkında fikir veriyor.

600 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları, toplumun GDO’lardan genel düzeyde haberdar olduğunu, demografik özelliklerin bilgi düzeyinde etkili olduğunu ve GDO’ların en çok ilaç, kimyasallar ve tarım alanıyla ilişkilendirildiğini gösteriyor.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Kavramını Duyma Oranı

Betam araştırma görevlilerinden Burcu Ertunç ve Barış Gençer Baykan’ın yürüttüğü çalışmaya katılanların yüzde 73’ü GDO kavramını duyduğunu belirtirken yüzde 27’si ise hiçduymadığını ifade ediyor. Katılımcıların yaş gruplarına göre GDO kavramını duyup duymadığına bakıldığında orta yaş grubunun (50 yaşın) bir kırılma noktası olduğu, gençlerin gerek eğitim gerekse iletişim kanalları sayesinde GDO kavramından daha çok haberdar olduğu gözlemleniyor. Cinsiyet değişkeninin etkisine bakıldığında ise erkeklerin yüzde 77’si GDO kavramından haberdar olduğunu belirtirken, bu oran kadınlarda yüzde 70.

Güney Doğu ve Doğu Anadolu’da GDO kavramını duyanların oranı yüzde 56, Karadeniz’de ise yüzde 79. Batı’da, İzmir’de bu oran yüzde 89’a çıkıyor. Aradaki farkın nedeni olarak, Doğu’dan Batı’ya gittikçe sosyo-ekonomik gelişmişlik ve eğitim düzeyinin artması gösteriliyor.Bölgeler arası veya bölgelerin kendi içlerinde cinsiyet değişkeni “GDO kavramını duydum” diyenlerin oranında önemli ölçüde bir belirleyici değil.

GDO’ların Enerji, Hava Kirliliği, Tarım Ürünleri/Tarımsal Gıdalar ve İlaç sektörü seçeneklerinden hangisi ile ilişkilendirdiği sorulduğunda GDO kavramını duyanların yüzde 93’ü GDO’ları doğru şekilde Tarım Ürünleri/Tarımsal Gıdalar ile ilişkilendiriyor. Ardından yüzde 5 oranında İlaç sektörü, yüzde 1 ile Enerji ve yine yüzde 1 ile Hava Kirliliği geliyor.

Kaynak : YeşilHaber – 5 Temmuz 2012

Bir yorum

  1. ya duymak önemli değil ki.herkes şu yada bu şekilde gdo yu duymuştur ama kaç kişi gdo nun en çok mısır soya pamuk ve kanolada olduğunu,soya lesitininin kullanılmadığı hemen hiç abur cubur maddesi olmadığını,besi çiftliklerinde mısır silajı yedirilen ineklerin sütünü peynirini tükettiğimizi,gdo nun kanser yaptığını biliyor.hayatımızda gdo yu nasıl bu kadar normaleştirebiliyoruz,bu kadar bilimsel veri varken nasıl bu kadar bilinçsiziz benim aklım hayalim almıyor.halka gdo yu biliyormusun değil,gdo dan korunmak için beslenmende ne gibi değişiklikler yaptın deyin bakalım.kaç kişi hazır süt kullanmıyorum diyecek kaç kişi çikilotamı evde yapıyorum yada köy yumurtası tercih ediyorum diyecek.gerçek bilme budur!!!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>