Türkiye'de Yeşil Girişimcilik

Türkiye’deki girişimcilik faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 15′lik bölümü çevreyle ilintili bulunuyor.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, İspanya’da faaliyet gösteren Temiz Üretim Bölgesel Çevre Merkezi’nin ”Akdeniz Bölgesinde Sürdürülebilir Girişimcilik ve Yeşil İstihdam Stratejisi”nin gelişimi için yürüttüğü çalışma kapsamında, ”Türkiye’de yeşil girişimcilik” ile ilgili mevcut durumu, avantajları ve zorlukları tanımlayan rapor hazırladı.

Rapora göre, Türkiye’de girişimcilik henüz başlangıç seviyesinde olmakla birlikte bir taraftan da özellikle son yıllarda yükselen bir seyir izliyor.

Bunun önemli bir boyutu olarak ülkedeki araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ile girişimcilik faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 15′lik bölümü çevreyle ilintili bulunuyor.

Türkiye’deki girişimciler için itici gücü ”bağımsızlık, daha yüksek gelir, kişisel tatmin, güvenlik” gibi konular oluştururken, yeşil girişimcilikte ise ”çevre değerleriyle ilgili inanç ve tutku” ile ”pazarda bir boşluğun tespit edilerek buna çevreci çözüm bulunabilmesi” oluşturuyor.

-Türkiye’deki fırsatlar ve engeller-

Raporda, Türkiye’de yeşil girişimciliğin gelişebilmesindeki güçlü yönler, ”girişimcilik faaliyetleri ve çevre alanındaki Ar-Ge eğilimlerinin artması”, ”çevre ve enerjiyle ilgili kapsamlı düzenlemelerin AB süreçleriyle uyumlaştırılması”, ”yeşil girişimcilik için de kullanılabilecek çeşitli destek programlarının bulunması” olarak sıralanıyor.

Yeşil girişimciliğin önündeki engeller ve zorlukların bazılarını da ”yeşil girişimciliğe özel destek programlarının bulunmaması”, ”tüketicilerde çevre dostu ürün ve hizmetlerle ilgili farkındalık ve ilginin düşük seviyede olması”, ”çevre teknolojileri alanında yeterli gelişimin ve teşviklerin bulunmaması” oluşturuyor.

Türkiye’de yeşil girişimcilik için mevcut ve potansiyel sektörler ise enerji, atık yönetimi, tarım ve hayvancılık, otomotiv ve elektrikli ev aletleri olarak sıralanıyor.

Bugüne kadar farklı kaynaklardan yeşil girişimcilik alanında ortaya çıkan ve hayata geçirilen iş fikirleri ise ağırlıklı olarak atık yönetimi ve atık değerlendirme, organik tarım ve enerji alanlarında görülüyor.

Raporda, çevre ve enerji alanındaki teknik ve mevzuat danışmanlığı yükselen sektör haline geldiği, ekoturizmin de üstünde durulması gerektiği vurgulanıyor.

Bir yorum

  1. Evet, yazı çok güzel olmuş. Girişimcilik destekleri içinde yeşil girişimcilik öncelikli alanlardan sayılmıyor. Bir de girşimciye ön bir ücret verilebilmeli. Yani başlangıçta ilk yatırım maliyeti ihtiyaci büyük oluyor ve o aşamada cebindeki yetmeyebiliyor. Teşviklerde bu konu da mutlaka değerlendirilmeli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>