Turşu nasıl yapılır?

Yazın sonlarına fazla zaman kalmadı. Turşu yapımı mevsimi yaklaşıyor. İyi bir turşu yapmak için nelere dikkat etmek gerektiğini aşağıda aktarıyoruz:

İyi bir turşu yapmak için öncelikle turşu yapılacak sebzelerin dikkatlice seçilmesi gerekir. Sert, taze, kabukları zedelenmemiş sebzelerin seçilmesi gerekir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken şey kristal kaya tuzu kullanılmasıdır. Rafine edilmiş tuzların kullanılması turşunun kısa zamanda yumuşamasına sebep olur. Piyasada ‘kaya tuzu’ diye satılan tuzların bir kısmı bildiğimiz rafine sofra tuzunun iri halidir. Bu tuzların turşu üzerinde yapacağı etki de bildiğimiz sofra tuzundan farksız olacaktır. O nedenle tuzun dikkatli olarak seçilmesi, pek çok mineral maddeden oluşan, insan sağlığı için rafine sofra tuzlarının yaptığı olumsuz etkileri yapmayan kristal kaya tuzları turşu yapımı için idealdir. Üçüncü olarak dikkat edilmesi gereken şey, turşuda kullanılacak sirkenin doğal sirke olmasıdır. Bu durumda turşunun fermentasyonu daha başarılı olacaktır.

Hangi oranlarda tuz ve sirke kullanılmalı

Malzemeleri dikkatli seçtikten sonra son olarak dikkat edilmesi gereken şey tuz ve sirke oranının doğru ayarlanmasıdır. Tuz oranı turşusu yapılacak sebzeye göre değişebilir. Örneğin hıyar turşusu için yaklaşık %7-8 oranında tuz yeterliyken, biber turşusu için %10 oranında tuz daha iyi sonuç verecektir. Bu oran farklılıkları tecrübe ile zaman içerisinde oluşacağı için burada ortalama oranları vermekle yetineceğiz.

Salamura suyunun hazırlanması

Her bir litre su için silme 6 yemek kaşığı tuz (bu miktar salamurada yaklaşık %10 tuzluluk oranına eşittir, %7-8′lik oran için silme 5 yemek kaşığı yeterlidir), 1 su bardağı sirke kullanmak yeterlidir. Salamura suyu, turşusu yapılacak sebzenin miktarına göre ayarlanır. Sebze turşu yapılacak kavanoza konulur. (Kavanozun camdan yapılmış olması tercih edilir.) Üzerine önceden hazırlanmış salamura suyu boşaltılır. Sebzeler salamura suyunun içine tamamen gömülmeli, ancak salamura suyunun içerisinde fazla serbest yüzer şekilde de olmamalıdır. Sebzelerin suyun yüzeyine çıkmasının engellenmesi için kavanozun üst kısmına temiz bir tahta, taş vb. ağırlık konulabilir. Turşuya aroma vermek için bir miktar sarımsak, dereotu, kereviz yaprağı, defne yaprağı, maydanoz, hardal tohumu eklenebilir. Her litre su için sözü edilen çeşnilerden bir-iki tanesinden birer avuç içi kadar eklenmesi yeterlidir. Salamura suyu boşaltıldıktan sonra turşu kavanozunun kapağı hava almayacak şekilde iyice kapatılır. Yaklaşık 20 derecelik sıcaklıkta 4-6 hafta kadar bekletilen turşu tüketilmeye hazırdır.

Turşunun yapımı süresince arada sırada kontrol edilmesinde fayda vardır. Hıyar gibi bazı sebzeler salamura suyundaki tuzu çabucak emer, bu durumda salamura suyuna biraz daha tuz ilave edilmesinde fayda vardır. Ayrıca turşu hava aldığında üzerinde oluşan beyaz zar turşunun zaman içerisinde bozulmasına yol açar. Bu nedenle birikmesine izin verilmemeli kaşıkla alınıp atılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>