Yasemin

Zeytingiller familyasından bir bitki olan yaseminin birçok çeşidi vardır. Ülkemizde en sık görülen çeşitleri; dünyada ‘Türk yasemini’ olarak da bilinen beyaz yasemin (Jasminum officinale L.) ve ‘İtalyan yasemini’ olarak bilinen, bilimsel adı  J. grandiflorum L. olan türdür. Beyaz yaseminin kökeni Batı Asya’dır, fakat ‘İtalyan yasemini’ olarak bilinen tür aslında Hindistan kökenlidir. Tırmanıcı bir bitki olan yaseminin çiçeklerinde uçucu yağlar bulunur.

Yaseminin çiçekleri faydalı özellikleri nedeniyle çay olarak demlenerek kullanılır, ayrıca çiçeklerden elde edilen yağ parfümeri sanayiinin bolca ihtiyaç duyduğu maddelerden biridir.

Kurutulmuş yasemin çiçeklerinden demlenen çay göğsü yumuşatıcı, sinirleri yatıştırıcı ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Stresin ve uykusuzluğun giderilmesinde etkilidir. Sarı yasemin ya da yaban yasemini olarak bilinen türünden demlenerek hazırlanan sıvı idrar söktürücü ve kurt düşürücü olarak kullanılır. Yasemin çayı hazırlanırken demleme yöntemi kulanılmalı, kaynatılmamalıdır.

“Yasemin kökü” ya da “sarı yasemin kökü” olarak bilinen, fakat aslında yasemin bitkisinin ailesinden olmayan Gelsemium sempervirens türünün köklerinden hazırlanan ekstre sinir ağrılarını azaltmada ve romatizma ağrılarını gidermede etkilidir. Ayrıca spazm giderici olarak da kullanılır.

Yasemin, faydalı özelliklerinin yanısıra ülkemizde pek çok bölgede yaygın olarak görülen bir süs bitkisidir. Arap yasemini olarak bilinen türü ‘ful’ ismiyle de anılır. Kuvvetli kokusu ve güzel çiçekleri nedeniyle yaygın bir süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>