Yüksek tansiyon hastası olabilir misiniz?

Yüksek tansiyon hastalığı riski özellikle annebaba ve yakın akrabalarında yüksek tansiyon hastası olanlar için mevcuttur. Ancak, bu bir kural değildir. Bunun için baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi herhangi bir sebebe direkt bağlanmayan şikayetleri olan kişilerin ve özellikle 40 yaş üzerindekilerin hiç şikayeti olmasa bile düzenli aralıklarla tansiyon ölçtürmesi erken tesbit için önemlidir.

Heyecanlanma, efor sarfetme gibi durumlarda oluşan geçici tansiyon yükselmeleri kişide tansiyon hastalığı olduğu anlamına gelmez. Kan basıncının sürekli olarak yüksek kalması (istirahat halinde dahi) durumunda yüksek tansiyon hastalığından söz edilebilir. Uluslararası sağlık örgütlerinin belirlediği sınırlara göre 140/90 mmHg’nin üzerindeki kan basıncı tansiyon yüksekliği olarak kabul edilir. Tansiyonun bu sınırların altında tutulması gereklidir.

Tansiyonumun yükseldiğini nasıl anlayabilirim?

Kan basıncı (tansiyon) yüksekliğinin en sık görülen belirtisi baş ağrısıdır. Yüksek tansiyona bağlı baş ağrısı genellikle başın arka bölümünde, ensede hissedilir ve hasta sabah yataktan kalkarken meydana gelir, sonraki saatlerde derece derece azalır. Diğer sık görülen belirtiler, baş dönmesi, halsizlik, burun kanaması ve çeşitli görme bozukluklarıdır.

Yüksek tansiyon vücuda zarar verir mi?

Yüksek tansiyon vücutta çeşitli hayati organlarda hasara yol açtığı için önemlidir. Bu etkilerin en sık görülen ve en önemli olanları böbreğin etkilenmesine bağlı böbrek yetmezliği; damarların etkilenmesine bağlı beyin içi kanamalar ve felçler, kalp-dolaşım sisteminin etkilenmesine bağlı kalp yetmezliğidir.

Yüksek tansiyon hastasıyım, nelere dikkat etmeliyim?

• Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürmeyi ihmal etmeyin,

• Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda tuz ve sodyum içeren maddeler (örneğin hazır gıdalarda bulunan çeşitli katkı maddeleri) kullanımına dikkat edin,

• Aşırı yorulmayın, uyku düzeninize dikkat edin, stresten uzak durun,

• Sıcak havalarda uzun süre güneş altında kalmayın,

• Düzenli egzersiz yapın, örneğin her gün ortalama 2 kilometre yürüyün,

• Sigara içmeyin,

• Sağlıklı beslenin,

• Bitkisel yağlar (özellikle zeytinyağı) kullanın. Margarini hayatınızdan çıkarın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>