Zerde

Geleneksel tatlılarımızın arasında yer alan zerde, eskiden ziyafetlerde pilavın ayrılmaz ikilisiydi. Düğünlerde, bebeklerin doğumunu kutlamak için yapılan ziyafetlerde vb. pek çok kutlamada zerde sofraların baş köşesinde yer alıyordu. Pek çok yörede bilinmekle birlikte, Trakya, Marmara ve İç Anadolu’da yaygın olarak pişirilir. Zerdenin Muharrem ayının ilk 10 gününde pişirilmesi gelenektendir.

Rafine şekerle ve pirinçle pişiriliyor olması nedeniyle pek sağlıklı bir tatlı sayılmaz. Doğal Yaşam Rehberi’nde önerilmesi kimi okurlar tarafından tuhaf karşılanabilir. Ancak geleneksel tadların unutulmaması için tarifini vermekte yarar gördük. Daha sağlıklı bir hale getirmek için zerdenin balla ya da pekmezle tadlandırılması denenebilir.

Zerde tarifi

Malzemeler: 1 bardak pirinç, 1,5 bardak şeker, 2 çay kaşığı su ve safran, 6 bardak ceviz içi, fıstık ve kuş üzümü

Yapılışı: Yıkanan pirinç 6 bardak su ilavesiyle pişirilir. Şeker ve suda yumuşatılan safran eklenir. 20 – 25 dakika daha kaynatıldıktan sonra ateşten indirilir ve üzerine ceviz içi, fıstık ve kuş üzümü serpilerek servis yapılır.

Not: Kimi yörelerde zerdenin içine az miktarda karanfil ya da loğusa şekeri de konulur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>