Zeytinyağı çeşitleri

Zeytinyağı, koku, tad ve asitlik derecesi vb. kriterlere göre çeşitlere ayrılır. Ayrıca zeytinyağının elde edilme yöntemlerine göre de bir sınıflandırması vardır. Burada zeytinyağının elde ediliş yöntemlerine göre sınıflandırılmasını ele alacağız. Burada anlattığımız sınıflandırma geleneksel yöntemlerle elde edilen yağlar için geçerlidir. Modern tekniklerle elde edilen yağlarda daha farklı sınıflandırmalar da vardır.

Natürel ya da sızma zeytinyağı

Soğuk pres yöntemiyle zeytinden elde edilen ilk yağa sızma ya da natürel zeytinyağı adı verilir. Zeytinyağının besin değerlerini en fazla koruyan ve faydalı çeşitlerinden biridir. Ancak günümüzde  ‘sızma’ diye adlandırılan fakat başka tekniklerle elde edilen zeytinyağları da mevcuttur. Burada anlattıklarımız, geleneksel yöntemlerle elde edilmiş zeytinyağlarına dairdir. Günümüzde yok olmaya yüz tutan taş baskı sistemiyle elde edilen zeytinyağı oldukça nadirdir.

Rafine zeytinyağı

Yüksek asit içerikli zeytinyağının rafine edilmesiyle elde edilir. Tadının, kokusunun ve renginin hafifliğinden dolayı, doğal zeytinyağı tadına alışkın olmayanların tercih ettiği bir zeytinyağı türüdür. Fakat bu tür yöntemler zeytinyağının içerdiği besin değerlerinin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu tür zeytinyağlarına hile karıştırılma ihtimali doğal yöntemlerle elde edilmiş zeytinyağlarına göre daha yüksektir.

Riviera zeytinyağı

Rafine zeytinyağı ve natürel zeytinyağının belirli miktarlarda karıştırılmasından elde edilen yağa riviera zeytinyağı denir. Rafine zeytinyağı için anlattıklarımız bu zeytinyağı çeşidi için de geçerlidir.

Erken hasat (virgin) zeytinyağı

Zeytin tanelerinin tam olgunlaşmadan toplandığı ve soğuk pres yöntemiyle sıkılmış zeytinyağı ‘erken hasat’ ya da ‘virgin’ zeytinyağı olarak adlandırılır. Yeşil zeytinden elde edildiği için yağın rengi biraz daha yeşile yakındır. Natürel zeytinyağının faydalı özellikleri bu zeytinyağı türü için de geçerlidir. Tam olarak olgunlaşmamış tanelerden elde edildiği için yağ verimi daha düşüktür. Bu nedenle piyasada daha pahalıya satılmaktadır.

Burun yağı

Taş değirmende öğütülerek hamur haline getirilen tanelerin hamur teknesine alınmasından sonra sızan az miktarda yağa ‘burun yağı’ adı verilir. Bu yağ, oldukça değerli ve şifalı kabul edilir. Kozmetiklerde ve  ilaç yapımında kullanılır.

Zeytin ve zeytinyağı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için daha önce yayınladığımız aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz:

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/bir-saglik-kaynagi-zeytin.html

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/zeytinin-anadoludaki-gecmisi.html

http://www.dogalyasamrehberi.com/index.php/bereket-uzun-omur-ve-barisin-agaci-zeytin.html

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>